Hastalıklar‎ > ‎Hepatit‎ > ‎

Hepatit Hastalığı (Genel)

HEPATİT NEDİR?

Hepatit karaciğerin iltihabıdır. Bunun sonucunda birçok belirtiler gözlenir. Bunların bazıları virüslere bağlı, bazıları değildir. Bazı toksik ilaçlar ve bağışıklık sistemi (immün sistem) bozukluklarıda karaciğer iltihabına neden olabilir. Hepatitin en büyük nedeni, viral hepatittir. "Hepatit" terimi ile işte bu "viral hepatit"ler söylenmek istenmektedir. Karaciğerin taze ve alevli iltihabına "Akut Viral Hepatit", 6 aydan fazla sürmesi halinde "Kronik Viral Hepatit" adı verilmektedir.

HER SARILIK HEPATİT MİDİR?

Türkiye'de halk arasında , viral hepatitle sarılık özdeşleştirilir ve her sarılık "viral hepatit" zannedilir. Halbuki sarılık bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık sarılık (belirtilerine) neden olabilir. Örneğin, ana safra kanallarında taş olması sarılığa neden olabilir. Ancak viral hepatit'le hiçbir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. Yeni doğanlarda rastlanan sarılığı da hepimiz biliriz. Bu tür sarılığın da "viral hepatit"le bir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. Türkiye'de halk arasında, viral hepatitle, sarılık özdeşleştirilir ve her sarılık "viral hepatit" zannedilir. Halbuki sarılık bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık, sarılık ( belirtilerine ) neden olabilir. Örneğin, ana safra kanallarında taş olması sarılığa neden olabilir. Ancak viral hepatit'le hiçbir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. Yeni doğanlarda rastlanan sarılığı da hepimiz biliriz. Bu tür sarılığın da "viral hepatit"le bir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. 

HEPATİT YAPAN NEDENLER NELERDİR?

En başta virüsler (A,B,C,D ender rastlanan E,F,G gibi) olmak üzere, toksik kimyasal maddeler (Karbon tetraklorür, vinylchlorür gibi), bazı ilaçlar (örneğin tüberküloz tedavisinde kullanılan İNH, bazı sinir hastalığının tedavisinde kullanılan chlorpromazin gibi) özellikle batı ülkelerde daha fazla görülen alkol, bazı mikroplar (Tüberküloz,brucella), radyasyon; genetik olarak geçen nadir hastalıklar, demir depolama hastalığı (Hemokromatozis)(irsi olarak geçen ,başta karaciğerde olmak üzere demir birikmesiyle organ hasarına yol açan ender bir hastalık), bakır depolama hastalığı (Wilson hastalığı)(bakır metabolizması bozukluğu nedeniyle özellikle karaciğerde ve gözün kornea tabakasında bakır depolaması ile karaciğerde hasara neden olan ender bir hastalık). En başta; 
  • Virüsler (A,B,C,D ender rastlanan E,F,G gibi) 
  • Toksik kimyasal maddeler (Karbon tetraklorür , vinylchlorür gibi) 
  • Bazı ilaçlar ( örneğin tüberküloz tedavisinde kullanılan İNH, bazı sinir hastalığının tedavisinde kullanılan chlorpromazin gibi ) ve özellikle batı ülkelerinde daha fazla görülen alkol 
  • Bazı mikroplar (Tüberküloz, brucella) 
  • Radyasyon; 
  • Genetik olarak geçen nadir hastalıklar , demir depolama hastalığı ( Hemokromatozis ) ( irsi olarak geçen, başta karaciğerde olmak üzere demir birikmesiyle organ hasarına yol açan ender bir hastalık ), bakır depolama hastalığı ( Wilson hastalığı ) ( bakır metabolizması bozukluğu nedeniyle özellikle karaciğerde ve gözün kornea tabakasında bakır depolaması ile karaciğerde hasara neden olan ender bir hastalık.

HEPATİT TİPLERİ VE BULAŞMA YOLLARI


 Hepatit Çeşitleri  Bulaşma Yolları
 A Kontamine yiyecek ya da su ile oral yolla
 B Kan/vücut sıvıları ve anneden çocuğa
 C Kan/vücut sıvıları ve anneden çocuğa
 D Kan/vücut sıvıları
 E Kontamine su ile oral yolla
 G Kan